با سلام خدمت همه شما خوانندگان محترم این وبلاگ.

خوشبختانه آمار بالای بازدیدکنندگان وبلاگ نشان دهنده مثمر ثمر واقع شدن مطالب ارائه شده است.شاید در ابتدای شروع به کار این وبلاگ انتظار چنین آماری را نداشتم.در اینجا وظیفه خود میدانم از همه عزیزانی که محبت کرده و با نظرات خود در بهتر ارائه شدن مطالب، مرا یاری نمودند قدر دانی کنم.

اما لازم میدانم که دو نکته رو خدمت همه عزیزان عرض کنم:

نکته اول اینکه علی رغم آمار بالای بازدید وبلاگ، متاسفانه میزان مشارکت در نظر سنجی های وبلاگ خیلی پایینه! لازم دیدم که در اینجا به آموزش نحوه شرکت در نظر سنجی بپردازم!

به سمت راست صفحه وبلاگ نگاه کنید، قسمت نظر سنجی دقیقا همونجا قرار داره! تصویرشم در زیر  گذاشتم!پس یه لطفی کنید و در نظر سنجی ها شرکت کنید، خیلی وقتتون رو نمیگیره!!

نکته دوم در مورد انجام پروژه هاست.بعضی از دوستان با ایمیل و یا قرار دادن پیام در اینجا، در خواست انجام پروژه داشتند.باید عرض کنم باعث افتخار منه که شما عزیزان را در انجام پروژه هاتون کمک کنم( تا اونجایی که وقت بهم اجازه بده).اما خواهشی که ازتون دارم اینه که اگر تصمیم دارید که از بنده برای انجام پروژه هاتون کمک بگیرید، فقط به من ایمیل بدهید و حتی الامکان در اینجا پیام نذارید، چون فکر میکنم که قرار دادن پیام در مورد انجام پروژه، ما رو از هدف اصلی این وبلاگ که صرفا آموزش تخصصی و کاربردی ETABS هست دور میکنه.پس لطفا  درخواست هاتون در مورد انجام پروژه را به این آدرسtarrah.saze@googlemail.com   ایمیل کنید و مطمئن باشید که من به همه ایمیلهاتون  خیلی زود جواب خواهم داد.


خب حالا بریم سراغ ادامه درس!

سوالی که در آخر جلسه قبلی پرسیدم و فقط یک نفر از دوستان به نام sahand لطف کردند و به درستی جواب دادن رو، پاسخ میدهم.( ضمنا از Sahand عزیز کمال تشکر را دارم)

برای تعریف آرماتور با قطر دلخواه، (البته نه هر قطری! منظور قطرهای موجود در بازار هست) بصورت زیر عمل نمایید:


Options > Preferences > Reinforcement Bar Sizes


با انتخاب گزینه Reinforcement Bar Sizes پنجره ای به شکل زیر باز میشود:


قسمتهای مختلف این پنجره عبارتند از:

Bar ID: نام دلخواه برای میلگرد مورد نظر.

همانطور که در جلسه قبل عرض کردم، میلگردهایی را انتخاب نمایید که با حرف d نامگذاری شده اند.چون این نوع میلگردها منطبق بر میلگردهایی هستند که در بازار ایران موجود هستند.پس نامی را هم که برای میلگردهایی که خودمان تعریف میکنیم باید با حرف d نامگذاری شوند.برای مثال میلگرد نمره 22  بصورت 22d باید نامگذاری شود.

Bar Area: در این قسمت سطح مقطع میلگرد را وارد مینماییم.در این قسمت به واحد جاری توجه نمایید و سطح مقطع را منطبق با همان واحد وارد نمایید.

Bar Diameter: در اینجا قطر میلگرد را وارد نمایید.

*توجه: احتمالا متوجه شده اید که حرف d قابل تایپ نبوده و فقط حرف D تایپ میشود.برای حل این مشکل، ابتدا یکی از میلگردها مثلا 10d را انتخاب نمایید، به جای 10 مقدار 22 قرار دهید، سپس مساحت و قطر مربوط به میلگرد نمره 22 را وارد نموده و سپس دکمه Add را بفشارید.با این عمل میلگرد نمره 22 به لیست میلگردها بصورت22d اضافه میشود.

با توجه به موارد فوق اعداد مربوط به میلگرد نمره 22 بصورت زیر وارد میشود (در صورتی که واحد جاری بر روی متر تنظیم شده باشد) :


حال به سراغ شرح ادامه موارد موجود در منوی Frame Section میرویم.

Add SD Sections:

SD مخفف گزینه Section Designer میباشد.Section Designer در اصل همانند یک Plug in است که بر روی نرم افزار ETABS نصب شده است.به کمک Section Designer میتوان بعنوان مثال مقاطع دوبل را تعریف نمود.

با انتخاب Add SD Section از منوی کرکره ای  پنجره ای به شکل زیر باز میشود:


Section Name: انتخاب نام برای مقطع مورد نظر.توصیه میشود نامی را انتخاب نمایید که با مشاهده نام، نوع مقطع و ویژگیهای آن را به خاطر آورید.

Base Material: این گزینه برای انتخاب نوع ماده تشکیل دهنده مقطع است.آنچه در اینجا باید بدان توجه نمود این است که استفاده از گزینه SD Section ( حداقل در مورد سازه های معمول که ما با آنها سرو کار داریم) محدود به مقاطع فولادی است.لذا ما این گزینه را بر روی STEEL قرار میدهیم.

با انتخاب ماده  از نوع فولاد در قسمت Design Type دو گزینه No Check/Design و General Steel Section قابل انتخاب است:

No/Check Design: با انتخاب این گزینه، بعد از انجام تحلیل و در زمان طراحی،  برنامه مقاطعی که این گزینه در موردشان انتخاب شده است را طراحی نخواهد کرد.

General Steel Section: با انتخاب این گزینه، برنامه مقاطعی که این گزینه در موردشان انتخاب شده اند، بعد از تحلیل و در زمان طراحی، ضوابط طراحی در موردشان اعمال خواهد شد و یا بعبارتی توسط برنامه طراحی خواهند شد.

پس از انجام تنظیمات فوق روی گزینه Section Designer کلیک نمایید.با این عمل پنجره ای به شکل زیر باز میشود:اجازه دهید این قسمت را با یک مثال توضیح دهم،تجربه ثابت کرده است که با انجام یک مثال این قسمت را راحتتر فرا خواهید گرفت!

میخواهیم مقطع دوبل با مشخصات زیر را تعریف نماییم:

دو IPE 270  با فاصله آکس به آکس 25 سانتی متر همراه با دو ورق تقویتی 2*35

اگر به سمت چپ صفحه نگاه کنید، منوی سمت چپ، سومین آیکون از بالا، که با نگه داشتن موس بر روی آن عبارت Draw Structural Shape نمایش داده میشود را کلیک نمایید.( ببخشید اگر جمله بندی ضعیف بود! بعضی اوقات واقعا جمله بندی این مطالب دشوار است!) به شکل زیر توجه نمایید:بعد از کلیک بر روی آیکون ذکر شده، مجموعه ای از آیکونهای دیگر نمایان میشوند.برای رسم مقطع ذکر شده باید دو IPE و دو Plate تعریف نماییم.برای این کار ابتدا روی آیکونی که شکل مقطع IPE را دارد کلیک کرده و در صفحه شطرنجی دو بار کلیک نمایید تا دو IPE در صفحه رسم شود.سپس روی آیکونی که شکل Plate را دارد کلیک نمایید و در صفحه شطرنجی دو بار کلیک نمایید تا دو Plate در صفحه رسم شود.دقت نمایید که آیکونهای IPE وPlate  به ترتیب اولین و آخرین آیکون، در مجموعه آیکونهای نمایان شده میباشند.به شکل زیر توجه نمایید:


بعد از رسم عناصر موجود در مقطع دوبل، نوبت به تعریف مشخصات آنها میرسد.برای این کار ابتدا روی یکی از IPE ها کلیک راست نمایید.با این عمل پنجره ای به شکل زیر باز میشود:


 در این پنجره مشخصات مربوط به IPE 270 را وارد نمایید و یا اگر مقطع IPE 270 را از جایی به داخل مجموعه مقاطع Import کرده اید، میتوانید از قسمت Type و منوی کرکره ای آن را انتخاب نمایید.(نحوه Import  کردن در جلسات قبل شرح داده شده است.) ضمنا چون فاصله آکس به آکس دو IPE 270 ، از هم 25 سانتیمتر است، لذا میبایست X Center را برای یکی از IPE ها برابر با 12.5 سانتیمتر  و برای IPE  دیگر منفیِ 12.5 سانتیمتر وارد نمایید.در مورد Y Center نیز برای هر دو IPE مقدار صفر را وارد مینماییم.


بعد از وارد نمودن اطلاعات مربوط به IPE ها، نوبت به وارد نمودن اطلاعات مربوط به Plate ها میباشد.ابتدا روی یکی از Plate ها کلیک راست  نمایید.با این عمل پنجره ای به شکل زیر باز میشود:


در این پنجره نیز اطلاعات مربوط به Plate را وارد نمایید.در اینجا مهمترین موارد Thick = ضخامت = 2 سانتیمتر و Width = عرض = 35 سانتیمتر میباشد.در اینجا مختصات X Center  برابر صفر و مختصات Y Center  برای یکی از Plate ها برابر 14.5 سانتیمتر و برای دیگری برابر منفیِ 14.5 سانتیمتر وارد میشود.   آیا میدانید چرا ؟

پاسخ خود را در قسمت نظرات بیان نمایید.اگر درست پاسخ دهید نشان دهنده این است  نحوه کارکردن با SD Section فرا گرفته اید.

بعد از اتمام مراحل فوق، با کلیک روی آیکون Show Section Properties در نوار ابزار فوقانی (سومین آیکون از سمت راست) مشخصات تحلیلی مقطع نمایش داده میشود.

* توجه: گاهی اوقات با کلیک روی آیکون Show Section Properties عبارتی بصورت زیر نمایش داده میشود:این عبارت بیان میکند که المانهای تعریف شده، هم پوشانی دارند.اگر به روش ذکر شده در فوق عمل کنید، احتمالا مشکلی  از لحاظ هم پوشانی وجود نخواهد داشت و این صرفا یک خطای نرم افزاری است.اگر با این خطا روبرو شدید بهتر است مقطع تعریف شده را بزرگنمایی نمایید تا مطمئن شوید که هم پوشانی نداشته باشند.

در شکل زیر نمای بزرگنمایی شده مقطع، نمایش داده شده است:در شکل زیر هم مشخصات تحلیلی مقطع نمایش داده شده است:


*توجه: بازهم تاکید میکنم که در حین وارد نمودن مشخصات مقاطع به واحد جاری توجه نمایید.

*توجه مهم: پاسخ گویی به سوالاتی که در خلال بحث پرسیده میشود و نیز شرکت در نظر سنجی ها به منزله حضور شما در مباحث مطرح شده میباشد....!   مراقب باشید غیبت نخورید!!

شاد و سربلند باشید

پایان جلسه نهم

www.civiltutorials.mihanblog.com

tarrah.saze@googlemail.com