با سلام و عرض ادب و احترام

با توجه به نیاز جامعه مهندسی عمران کشور به تسلط بر نرم افزارهای تحلیل و طراحی سازه ها، همچون نرم افزار محبوب و پر کاربر ETABS در جهت طراحی دقیق و قابل اعتماد سازه ها، بر آن شدم تا آموخته های خود را در مورد این نرم افزار در این وبلاگ ارائه نمایم.


نرم افزار ETABS از شرکت CSI از گروه نرم افزارهای اجزاء محدود در تحلیل و طراحی ساختمانها می باشد.این نرم افزار طیف گسترده ای از مصالح (فولاد، بتن، کامپوزیت و....) را پوشش داده و آیین نامه های طراحی بسیاری از کشورها را نیز در خود جای داده است.

آنالیز و طراحی ساختمانهای چند طبقه با پلانهای پیچیده، اعمال بارهای جانبی و ثقلی استاتیکی و دینامیکی،انجام آنالیز P-Delta، در نظر گرفتن نشستهای تکیه گاهی، بارگذاری تدریجی و... بخشی از قابلیتهای این نرم افزار می باشد.

مباحث مورد بررسی در این جا در چهار فصل کلی ارائه می شوند:

·        مقدمه

·        آشنایی کلی با منوهای نرم افزار

·        مدلسازی، بارگذاری، آنالیز و بررسی نتایج

·        طراحی ( شامل دو بخش سازه های فولادی و بتنی)

موارد فوق به طور مبسوط و بتدریج در وبلاگ  قرار می گیرند و در هرجایی از بحث که لازم باشد نکات اجرایی و فنی ارائه خواهد شد تا خوانندگان بتوانند علاوه بر تسلط بر مفاهیم اصلی نرم افزار دید کلی نسبت به آنچه در عمل انجام می گیرد بدست آورند.

مطالب این سایت همواره بطور رایگان در اختیار علاقه مندان قرار خواهند گرفت، لیکن از شما سروران گرامی خواهشمندم در صورت استفاده از مطالب فوق در وبلاگها و وب سایتهای دیگر، منبع را نیز ذکر بفرمایید.ضمناً در صورتیکه مطالب این وبلاگ برای شما مفید بود، خواهشمندم این وبلاگ را به دوستان و آشنایان خود نیز معرفی نمایید تا همگی بتوانیم از این مطالب بهره مند گردیم.

ضمناً خواهشمندم با اعمال نظرات خود در روشن تر شدن هرچه بیشتر جنبه های مختلف مسائل من را یاری نمایید تا هم من و هم دیگر خوانندگان از نقطه نظرات و نکات شما برای افزایش سطح آگاهی و شناخت خودمان استفاده کنیم.

از آنجایی که دانایی و شناخت کامل فقط از آن خداوند است لذا من نیز همچون دیگر آدمیان دارای عدم آگاهی از برخی جنبه های موضوع  و اشکالات و ایرادات علمی و فنی در مورد این نرم افزار می باشم.لذا از شما همکاران و سروران گرامی خواهشمندم تا بر اینجانب منت نهاده و اشکالات را به من یاد آوری نمایید تا آنها را برطرف نموده و بتوانم در این امر هرچه مفیدتر و بهتر عمل نمایم.

برای تماس با من و اعلام نظرات خود می توانید به آدرس ذیل ایمیل بزنید و یا در همین وبلاگ پیام خود را قرار دهید.

با تشکر

مسعود رحیمی

tarrah.saze@googlemail.com

www.civiltutorials.mihanblog.com